MENÜ
Ana Sayfa   /   Kurumsal   /   Yönetim

KURUMSAL

Üst Yönetim

Dr.Mehmet HAKLIDIR

Yapay Zekâ Enstitüsü Müdürü

mehmet-haklidir-img-removebg-preview-1

Dr. Mehmet HAKLIDIR, TÜBİTAK BİLGEM Yapay Zekâ Enstitüsü (YZE) Müdürü olarak görev yapmaktadır. İstanbul Üniversitesi’nden Makine Mühendisliği lisans derecesi ve Bilgisayar Bilimleri yan dal derecesi ile mezun olmuştur. Yüksek lisansını İstanbul Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği alanında tamamlamış ve doktorasını aynı kurumda Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği alanında elde etmiştir.

Dr. HAKLIDIR, 20 yılı aşkın deneyimiyle ulusal ve uluslararası büyük ölçekli projelerde yöneticilik ve teknik uzmanlık rollerini üstlenmiştir. TÜBİTAK BİLGEM Yapay Zekâ Enstitüsü’nün kuruluşunda önemli bir rol oynamış ve Türkiye’nin Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi’nin oluşturulmasına katkıda bulunmuştur.

Dr. Mehmet HAKLIDIR OECD One AI Expert Group üyesi, Global Partnership on AI (GPAI) üyesi ve Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu’nun Yapay Zekâ Teknolojileri Yol Haritası Danışma Kurulu üyesidir. Aynı zamanda, Uluslararası Sağlıkta Yapay Zekâ Derneği Genel Sekreterliği görevini yürütmektedir.

Dr. HAKLIDIR, yapay zekâ, büyük veri ve robotik alanlarında araştırmalarına devam etmektedir. Kariyeri boyunca çeşitli ulusal ve uluslararası kongrelerde ve bilimsel konferanslarda sunumlar gerçekleştirmiş ve SCI indeksli uluslararası bilimsel dergilerde makaleler yayınlamıştır. Ayrıca farklı kuruluşlardan ulusal ve uluslararası ödüller almıştır.

sge

(SGE) Siber Güvenlik Enstitüsü

Ulusal siber güvenlik kapasitesinin arttırılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirmek amacıyla kurulan Siber Güvenlik Enstitüsü, siber güvenlik alanında araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütmekte; askeri kurumlara, kamu kurum ve kuruluşlarına ve özel sektöre çözüme yönelik projeler gerçekleştirmektedir.

Bugüne kadar başarı ile gerçekleştirdiği pek çok proje ile ülkemizde siber güvenlik bilgi birikimi ve taktik altya-pının oluşturulmasına önemli katkı yapan enstitümüzün ana faaliyet alanları güvenli yazılım geliştirme, sızma testleri ve zaafiyet analizleridir.

blank
6-yze kart logo

(YZE) Yapay Zekâ Enstitüsü

Yapay Zekâ Enstitüsü, TÜBİTAK merkez ve enstitüleri kapsamında sektörler’ ve araştırma alanlarını yatay olarak kesen ve yükselen teknoloji alanına doğrudan odaklı olarak kurulan ilk enstitü olma özelliğini taşımaktadır. Bu nedenle enstitünün hem açık yenilik ve birlikte geliştirme yaklaşımı, hem de yükselen teknoloji alanına odaklı olması itibariyle yenilikçi bir model teşkil etmektedir.

Yapay Zeka Enstitüsü, yapay zeka alanında çekirdek teknolojiler geliştirip, bu yenilikleri, mümkün olan en kısa sürede bilimin ön safiarından, sektörün kullanımına taşımayı hedefiemektedir. Yapay zekanın dönüştürücü potansiyeline odaklanarak, Türkiye’de yapay zeka tabanlı inovasyon, büyüme ve üretkenlik oluşturma ve sür-dürme çabalarına öncülük etme konusunda üzerine düşen görevleri sürdürecektir. Yapay zeka ekosistemi içinde yer alan diğer kuruluşlarla birlikte, Türkiye’deki sanayi ve kamu kurumlarıyla çalışarak, yapay zekanın kullanımının yaygınlaştırılması ve bu konuda uzmanlaşmış işgücü kaynağının artırılması öncelikli hedeflerindendir.

blank

BİLGEM Enstitülerini Laboratuvarlarını Teknolojilerini Ürünlerini Projelerini keşfedin.

Yetkinlik Merkezleri

MİLSEC 4 - Emniyetli IP Terminal

EMNİYETLİ IP TERMİNAL

MİLSEC-4 terminali, IP ağlarda yeni nesil güvenli haberleşme (ses, veri ve görüntü) için güncel bir çözüm sunarken kullanımda olan PSTN emniyetli telefonlar ile de PSTN ağlarda güvenli ses haberleşmesi uyumluluğunu koruyarak kesintisiz bir iletişim hizmeti
sağlamaktadır.

MİLSEC-4 terminallerinin konfigürasyon, gözetim ve yazılım güncelleme işlemleri Güvenlik Yönetim Merkezi (GYM) kullanılarak uzaktan emniyetli olarak gerçekleştirilir. MİLSEC-4 terminali ek bir cihaz gerektirmeden GYM ile kurduğu emniyetli iletişim aracılığıyla IP Ağdan Anahtar Yükleme (IPAAY) yeteneğine sahiptir.

MİLSEC-4 terminalleri MİLSEC-1A ve MİLSEC-2 telefonlarıyla birlikte işlerlik özelliğine sahiptir ve PSTN ağların yeni nesil IP ağlara kademeli dönüşümü sürecinde MİLSEC-1A ve MİLSEC-2 telefonlarının iletişim ağında kesinti olmadan değiştirilebilmesi imkanını sunmaktadır.

ÖZELLİKLER

  • PSTN ağlarda uçtan uca emniyetli ses haberleşmesi
  • IP ağlarda uçtan uca emniyetli ses, görüntü ve data iletimi
  • IP ağlarda NATO SCIP uyumluluğu
  • Ticari SIP ürünleri ile uyumluluk
  • MİLSEC1A ve MİLSEC2 emniyetli telefonlar ile birlikte çalışabilirlik
  • Milli ve AES kripto algoritmaları
  • Uzaktan yazılım güncelleme
  • Dokunmatik ekran ile kolay kullanım

Milli Savunma Bakanlığı Tarafından Verilecek Satış İznine Tabidir.

Geri Bildirim