Tamamlanan Projeler ve Programlar

-A +A
 • İGBAM
 • İleri Genom ve Biyoenformatik Araştırmaları Merkezi (İGBAM), Türkiye için kritik ve stratejik önemi olan genetik veri güvenliği, genomik veri analizi (biyoenformatik) ve biyosensör alanlarında çalışmalar yapmak üzere 2011 yılında kurulmuştur. İGBAM, araştırma-geliştirme aşamasından itibaren katma değer yaratarak Türkiye’nin teknolojik bağımsızlığını sağlamak, sürdürmek ve rekabet gücünü arttırmak amaçlı çalışmalar yapmaktadır. Çok disiplinli (Bilgisayar, Elektronik, Matematik, Biyoenformatik ve Biyoteknoloji) bir ekipten oluşan merkez, yurt içi ve dışından danışman ve ortaklar ile birlikte, çalışmalarını ürün ve gelecek odaklı gerçekleştirmektedir. İnsan genomu, Türkiye'de ilk kez, İGBAM bünyesinde kurulan teknolojik altyapı sayesinde dizilenmiş ve analizi yapılmıştır. Tüm ekzom, RNA dizilimi ve analizleri neticesinde pek çok genetik hastalık için kalıtsal etmenler bulunmuş, çeşitli hayvan ve bitkilerden günlük hayata etki edecek sonuçlar elde edilmiştir. Genetik verilerin güvenliği ve analizi konusundaki faaliyetlerimizin yanı sıra, analiz edilen genetik verilerden yola çıkılarak bulunacak olan biyoişaretlerin, hızlı ve ucuz olarak tespit edilmesinde kullanılabilecek 'biyosensör/biyoalgılayıcı' cihazların geliştirilmesi de çalışmalarımız arasındadır. Türkiye’de ilk defa uyguladığımız yöntemler sayesinde genomik ve biyoenformatik alanında yurt dışına bağımlılık azaltılmış ve milli verilerin korunması başarılmıştır.İGBAM'da yürütülen çalışmalar ile Türkiye'nin bu alanda dünya ile eş zamanlı ilerlemesi sağlanmıştır.
  http://www.igbam.bilgem.tubitak.gov.tr
 • Fotodedektör Projesi
 • Fotodetektör Projesi kapsamında, Yarı İletken Teknolojileri Araştırma Laboratuarı (YİTAL) olanaklarıyla ülkemizde ihtiyaç duyulan fotodetektörlerin üretim teknolojilerinin geliştirilmesi ve üretimi yapılmaktadır. 

  Geliştirilen PIN fotodedektör üretim süreci ile ROKETSAN A.Ş. tarafından ihtiyaç duyulan ve DDA-1 kodu verilen bir algılayıcı üretilmiştir. Özel olarak geliştirilen DDA-1 Algılayıcı, Silisyum taban üzerinde birbirine eş olarak üretilen dört PIN diyottan oluşmaktadır. . Aktif alan çapı 10mm’den büyük, düşük kaçak akımlı (<1nA/cm2), ve ticari dedektörlerden daha yüksek darbeli tepkisellik özelliğine (0,44A/W) sahiptir. Tamamen milli olanaklar kullanılarak üretilen fotodedektör, benzer ürünlerden daha düşük parazitik kapasite, geniş dinamik çalışma aralığı, yüksek belverme gerilimi, yüksek hız ve doğruluk özellikleri taşımaktadır.

  Sivil ve askeri uygulamalarda yaygın olarak kullanılan fotodedektörlerin diğer kullanım alanları aşağıda verilmiştir;

  - Darbeli ve sürekli lazer algılayıcılar,
  - Optik haberleşme,
  - Barkod okuyucuları,
  - Optik uzaktan kontrol,
  - Tıbbi elektronik uygulamaları,
  - Yüksek hızlı fotometri

  YİTAL’de farklı uygulama alanları için özgün fotodedektör üretim süreci geliştirilmesi çalışmalarına proje kapsamında devam edilmektedir.

 • IP Kripto Cihazi (IPKC) Projesi
 • Günümüzde ag sistemleri giderek tek bir ag teknolojisinde birlestirilmektedir. Gelecekte ise ag sistemlerinin, her türlü veri trafiginin tamamen IP aglari üzerinden aktarilmasina dayanan “ Everything Over IP ” kavramina dayanacagi öngörülmektedir.

  Bu baglamda, proje kapsaminda gelistirilenIP Kripto Cihazlari(IPKC), IP haberlesmesinde bulunan Özel ya da Gizli aglarin,korumasiz aglar üzerinden yüksek hizlarda güvenli iletisimini saglamaktadir. Bu sayede çok sayida fiziksel hat türü (Kablolu, kablosuz, uydu ve hibrit aglar), çok sayida uygulama tek bir teknoloji ile korunmus olur. IP Kripto Sistemi bu aglarin veri gizliligini, kimlik dogrulugunu ve veri bütünlügünü saglamaktadir.

  IP Kripto Sistemi, güvenli iletisimi saglayan ve gizli aglari birbirine baglayan IP Kripto Cihazlarindan (155Mbps IPKC-G/320 Mbps IPKC-EG), uzaktan anahtar ve cihaz yönetimini saglayan Güvenlik Yönetim Merkezinden(GYM) olusur. Yazilim ve donanimi tamamen milli olarak tasarlanmis IP Kripto Sistemleri, basta TSK TAFICS ve JEMUS aglari olmak üzere, birçok kritik askeri ve kamu kurulusunun bilgi alt yapisinin güvenliginde kritik rol oynamaktadir.

 • Kriptolu IP Telefon (MILSEC-4) Projesi
 • MILSEC-4 terminali, PSTN ve IP aglarda yeni nesil emniyetli haberlesme teknolojileri için güncel bir çözüm sunarken kullanimda olan emniyetli telefonlar ile uyumlulugu koruyarak kesintisiz bir iletisim hizmeti saglamaktadir.

  MILSEC-4 baslica su özellikleri sunmaktadir:

  - IP ve PSTN aglar üzerinden emniyetli haberlesme
  - Uçtan uca emniyetli ses, görüntü ve data iletimi
  - NATO SCIP uyumlulugu
  - Ticari SIP ürünleri ile birlikte islerlik
  - MILCEP ve MILSEC emniyetli telefonlar ile birlikte islerlik
  - Milli ve AES kripto algoritmalari
  - Uzaktan yazilim güncelleme
  - Dokunmatik ekran ile kolay kullanim

  MILSEC-4 terminallerinin konfigürasyon, gözetim ve yazilim güncelleme islemleri Güvenlik Yönetim Merkezi (GYM) kullanilarak uzaktan emniyetli olarak gerçeklestirilir. MILSEC-4 terminali ek bir cihaz gerektirmeden GYM ile kurdugu emniyetli iletisim araciligiyla IP Agdan Anahtar Yükleme (IPAAY) yetenegine sahiptir.

  MILSEC-4 terminalleri MILSEC-1A, MILSEC-2, MILCEP-K1 ve MILCEP-K2 telefonlariyla birlikte islerlik özelligine sahiptir ve karsilikli emniyetli haberlesme gerçeklestirebilir. MILSEC-4, PSTN aglarin yeni nesil IP aglara kademeli dönüsümü sürecinde MILSEC-1A ve MILSEC-2 telefonlarinin iletisim aginda kesinti olmadan degistirilebilmesi imkanini sunmaktadir.

   

 • Milli Askeri Mesajlaşma Sistemi (MAMSİS) Projesi
 • Milli Askeri Mesajlasma Sistemi (MAMSIS ), Türk Silahli Kuvvetleri (TSK) dahilinde stratejik, operatif ve taktik sahada mesajlasma gereksinimlerinin kesintisiz olarak tek bir müsterek sistemle hizli, dogru ve güvenli olarak karsilanmasini saglayan ürün ailesidir. MAMSIS, uluslararasi askeri ve ticari standartlarla uyumlu, tamamen milli olarak gelistirilen, isletim sisteminden bagimsiz istemci ve sunucu yazilim bilesenlerinden olusmaktadir.

  Gelistirilen mesajlasma sisteminde imzali ve/veya sifreli mesaj iletiminden sorumlu Mesaj Aktarma Sunucusu (MAS) mevcuttur. Askeri ve kurumsal ihtiyaçlar gözetilerek ITU X.400 ve SMTP/IMAP protokolüne göre iki farkli mesaj aktarma sunucusu ve bu sunucularla çalisabilecek istemci, yönetim arayüzleri gelistirilmistir. Askeri mesaj alisverisi için STANAG 4406 (Ed.2)’ya tam uyum saglanmistir.

  Mesajlasma sisteminde tanimli kullanicilarin kimlik ve adres bilgileri ile bu kullanicilarin sertifikalarinin saklanmasi için ise güvenli Dizin Sistemi Sunucusu (DSS) gelistirilmistir. ITU X.500 ve LDAP standartlarina göre gelistirilen DSS, kullanici bilgilerinin hiyerarsik olarak muhafaza edilmesine ve hizli sekilde erisimine olanak saglamaktadir. Mesajlasma Sistemi kapsamindaki sunucularin sagladigi mesajlasma ve dizin hizmetlerinin kullanicilara sunulabilmesi için platform bagimsiz bir kullanici arayüzü gelistirilmistir. Tek bir arayüz üzerinden, farkli mesajlasma protokolleri (X.400, IMAP/SMTP) ve dizin protokolleri (LDAP, X.500) kullanilarak sunucu erisimi saglanabilmektedir. Dizinden kullanici seçimi ve ilgili kullanicilara, askeri mesaj formu vasitasi ile imzali ve/veya sifreli mesaj gönderimi mümkün olmaktadir.

  Mesajlasma Sistemi kapsaminda tüm istemci ve sunucu iletisimi, TLS hat güvenligi saglandiktan sonra yapilmaktadir. Sisteme giris islemlerinde akilli kart tabanli güçlü kimlik dogrulama uygulanmakta, tüm sunuculara erisim için esnek ve güçlü erisim denetimi mekanizmalari saglanmaktadir. Mesaj güvenligi ve bütünlügü, imzalama ve sifreleme islemleri ile garanti edilmektedir.

  Mesajlasma Sistemi bilesenleri, stratejik sahaya ek olarak, düsük bant genisligi ve yüksek veri kaybi içeren taktik sahada da çalismak üzere tasarlanmistir. Bunun için X.400 tabanli MAS, X.500 tabanli DSS ve Istemci’nin taktik saha adaptasyonu yapilmis, ayni zamanda stratejik ve taktik saha geçisi için bir geçit arabirimi (Taktik Arayüz Birimi) yazilimi gelistirilmistir. Taktik saha uyarlamasi için STANAG 4406 Ek E’ye tam uyum saglanmistir. Taktik çözümlerin, MAMSIS disinda bir çok projede de kullanilmasi planlanmaktadir.

  Mesajlasma sisteminin daha etkin çalismasi ve mevcut sistemlerle entegre çalisabilmesi için bazi geçit yazilimlari da gelistirilmistir. Bunlar; ACP 127 tabanli sistemlerle çalismayi saglayan Sistemler Arasi Geçit Birimi (SAGB), adres gruplari için çoklu mesaj sifreleme ve mesaj dagitimini saglayan Adres Listesi Yönetim Birimi (ALYB) ile karargah içi otomatik mesaj dagitimini saglayan Havale Yönetim Birimi (HYB)’dir.

  MAMSIS, tüm askeri mesajlasma bilesenlerini bünyesinde barindirmasi açisindan dünyada tektir. Uluslararasi askeri standartlara ek olarak sivil mesajlasma standartlari da gerçeklenmis ve genisletilerek güvenli hale getirilmistir. Böylelikle, MAMSIS’in tamami veya bazi bilesenlerinin, askeri veya kurumsal amaçlarla kullanilabilmesi saglanmistir.​ 
   

 • Gençlik Programları Ulusal Uygulama Raporu Hazırlama Projesi
 • Gençlik Programı’nı kuran Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’nin kararı uyarınca, katılımcı ülkeler tarafından program uygulamalarına ilişkin olarak Avrupa Komisyonu’na sunulacak 2007-2009 Gençlik Programı Ulusal Uygulama Raporu’nun hazırlanması amacıyla gerekli veri toplama, veri analizi ve yorumlama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesidir.
  Hedef Kitlesi: T.C. Kalkınma Bakanlığı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans)
  Bitiş Tarihi: 28.08.2010
   
 • Yeni İl Envanteri ve Modernizasyonu Projesi Ön Analiz Çalışması
 • Kapsamı: Bakanlık ve K.K.K. merkez teşkilatları ile vali, kaymakam, belediye başkanı, il ve ilçe müdürleri ile yatırımcıların, araştırmacıların karar almalarında etkinlik sağlamak üzere güncel bilgi ihtiyacını karşılamak, planlama çalışmalarına esas teşkil etmek, yatırım yapacak olan girişimcilere veri sağlamak, il, ilçe ve köylerin yatırım durumlarını bilgisayar ortamında takip etmek, illerdeki Planlama ve Koordinasyon Müdürlükleri’nin iş ve işlemlerini bilgisayar ortamında değerlendirmek ve üniversite, basın ve medyadaki araştırmacılara bilgi sunmaktır.
  Hedef Kitlesi: T.C. İçişleri Bakanlığı
  Bitiş Tarihi: 09.10.2009

   

 • SYGM Değerlendirme Raporu Projesi
 • Kapsamı: SYGM’nin otomasyon projesinin mevcut durumunun analiz edilerek ihtiyaçları karşılayıp karşılamadığı ve eldeki mevcut sistemin iyileştirilerek işler hale getirilip getirilemeyeceğinin analiz edilip raporlanmasıdır.
  Hedef Kitlesi: T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü
  Bitiş Tarihi: 25.03.2009

   

 • Milli Açik Anahtar Altyapisi Projesi
 • Açık anahtar altyapisi, kurum ve kuruluslarin elektronik ortamda ihtiyaç duydugu güvenlik hizmetlerini saglamak için kullanilir. Bu altyapi, bir veya daha fazla Sertifikasyon Makami sunucusu ve diger yardimci yazilimlardan olusur. Kullanicilar belli prensipler çerçevesinde bu sisteme kayit olurlar. Bu kayit islemi sonucunda kullanici, kimligini ispat etmek ve bilgi güvenligini saglamak için kullanabilecegi elektronik belgelere sahip olur. Sertifika adiyla anilan bu belgeler elektronik imza atmak, bilgileri şifrelemek ve erisim denetimi için kullanilir.

  Günümüzde birçok bilisim aracina entegre edilen elektronik imza gibi özellikler artik hukuki baglayicilik da tasimaktadir. Bu nedenle sertifikalarin ve onlara ait anahtarlarin yönetimi çok büyük önem tasimaktadir. MA3 projesi kapsaminda gelistirilen ESYA Elektronik Sertifika Yönetim Altyapisi bir açik anahtar altyapisi sisteminden beklenen tüm özellikleri bir arada sunar. ESYA Sertifika Makami, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Karti projesi basta olmak üzere bütün e-devlet süreçleri (nitelikli sertifika, yetki sertifikasi, uyap, e-fatura, e-defter, e-recete, yeni nesil ökc, e-pasaport, takograf vs) için kritik rol oynayan elektronik sertifikalarin üretimi ve yönetimini gerçeklestiren tek milli yazilimdir. En son PKI teknolojilerinin uygulandigi ESYA Sertifika Makami CC EAL4+ sertifikasi almis dünyadaki sayili, ülkemizdeki tek üründür.

  Ayrica MA3 Projesi kapsaminda ülkemizdeki resmi, özel kurum ve kuruluslarin her türlü PKI tabanli kimlik dogrulama, sifreleme ve elektronik imza ihtiyaçlarini karsilamak amaciyla yazilim kütüphaneleri ve stratejik önemi yüksek kurumlarda kullanilmak üzere milli masaüstü güvenlik çözümleri gelistirilmektedir. Gelistirilmekte olan bu ürünler, basta Türk Silahli Kuvvetleri olmak üzere bir çok kamu kurumunda yaygin bir sekilde kullanilmaktadir.

   

 • E-Kimlik Projesi - T.C. Kimlik Kartı
 • T.C. Kimlik Karti projesinin amaci; farkli güvenlik seviyelerinde elektronik kimlik dogrulamayi mümkün kilan,akilli kart tabanli bir elektronik kimlik dogrulama sistemi gelistirmek vebu sayede elektronik ortamda sunulan hizmetlere güvenli bir sekilde erisim imkani sunmaktir.

  Bu amaçla; proje kapsaminda asagidaki ürünler gelistirilmistir:
  - Akilli Kart Yongasi (UKTÜM)
  - Akilli Kart IsletimSistemi (AKIS)
  - Kart Yönetim ve Dagitim Sistemi (KYS)
  - Güvenli Kart Erisim Cihazlari (KEC)
  - Elektronik Kimlik Dogrulama Sistemi (EKDS)

  Pilot uygulamasi Bolu ilinde basariyla tamamlanmis olan elektronik kimlik karti,kart sahibinin nüfus bilgilerini, sayisal fotografini ve biyometrik verilerini (parmak izi, parmak damar izi ve elayasi izi) içermektedir. İçerdigi kimlik bilgilerinin yanisira, kimlik kartinin en önemli özelliklerinden biri de, görsel ve elektronik güvenlik unsurlarina sahip olmasidir. Kartin elektronik güvenlik unsurlari, üzerinde bulunan ve milli olarak gelistirilen, akilli kart isletim sistemi (AKIS) ve akilli kart tümdevresi (UKTÜM) ile saglanmaktadir. AKIS EAL4+, UKTÜM ise EAL5 ortak kriter seviyesinde güvenlik sertifikalarina sahiptir.

  Güvenli Kart Erisim Cihazi (KEC), elektronik ortamda hizmet veren uygulamlar için kimlik kartinin yetkili kurum tarafindan verildigini ve karti tasiyan kisinin gerçekten kartin sahibi oldugunu dogrulamak amaciyla gelistirilmistir. KEC, içinde bulunan ve yine UEKAE tarafindan temin edilen bir Güvenli Erisim Modülü (GEM) sayesinde, kimlik karti ile güvenli olarak haberleserek, kartin içindeki kart sahibine ait biyometrik veriyi okuyabilmektedir. Proje sürecinde; KEC’in endüstri tarafindan üretilebilmesi için, Türk Standartlari Enstitüsü ile birlikte dört bölümden olusan “T.C. Kimlik Kartlari için Güvenli Kart Erisim Cihazlari” standardini olusturma çalismalari yürütülmüstür. Yine bu amaçla, ortak kriter EAL4 sevisesinde onayli tüm dünya tarafindan kabul görecek bir koruma profili hazirlanmis ve yayimlanmistir.
  ​​

 • MEMDYS
 • Dz.K.K.lığı ED Sistemleri EH Veritabanlarının Birleştirilmesi Projesi (MEMDYS) Dz.K.K.lığı envanterine 2003 yılından sonra girmiş ve yeni girecek olan ED sistemleri ve sistem simulatörlerini desteklemek üzere; Dz.K.K EH Görev Yazılımı Hazırlama Sistemi’nin mevcut imkan ve kabiliyetlerinin korunarak uyarlanması, geliştirilmesi ve genişletilmesidir.
  Hedef Kitlesi: Deniz Kuvvetleri Komutanlığı - ARMERKOM
  Bitiş Tarihi: 09.05.2010

   

 • EHPSM
 • Elektronik Harp Programlama ve Simülasyon Merkezi Projesi (EHPSM) Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (Dz.K.K.lığı) envanterinde bulunan S-70B Sea Hawk helikopterlerinde görev yapan LR-100 Elektronik Destek Sisteminin (Electronic Support Measures-ESM) teknik olarak desteklenmesidir.
  Hedef Kitlesi: Deniz Kuvvetleri Komutanlığı - ARMERKOM
  Bitiş Tarihi: 09.09.2007

   

 • GENESIS
 • Gemi Entegre Savaş İdare Sistemi / EH Sistemi Veritabanı Yazılımı Projesi (GENESIS) Kapsamı: ED sistemleri tarafından toplanan verilerin çözümlenerek elde edilmesi ve saklanması, gelişmiş tekniklerle analiz edilerek tehdit bilgilerinin belirlenmesi, belirlenen tehditleri (ve karşı tedbirleri) kullanarak projede desteklenecek tüm ED (ve ET) sistemlerine uygun görev yazılımlarının hazırlanarak platformlardaki ED/ET Sistemlerine yüklenmesi ve bu döngü içerisinde mevcut EH verilerinin sürekli geliştirilip iyileştirilmesini (optimizasyonunu) sağlamaktır.
  Hedef Kitlesi: Deniz Kuvvetleri Komutanlığı
  Bitiş Tarihi: 24.02.2006

   

 • GÜMSİS, Gümrük Kapıları Güvenlik Sistemleri
 • T.C. Başbakanlık Gümrük Müşteşarlığı’nca “Gümrük Modernizasyonu” adı altında yürütülen yasal eşya, insan ve araç trafiğini elektronik ortamda izleyen bir sistemin tesisi çalışmaları kapsamında, Kara Gümrük Kapılarında yasa dışı eşya, araç ve insan trafiğinin izlenmesine olanak sağlayacak güvenlik sistemlerinin kurulması.
  Bitiş Tarihi : 11.2003

   

 • WaSiF, Eğitim Amaçlı Uçak Üzeri Gömülü Benzetim Sistemi
 • Savaşa hazır pilotların bireysel, takım ve takımlar arası savaş eğitimini, gerçek bir uçak üzerinde, gerçek uçuş şartlarında, sanal hedefler kullanarak gerçekleştirmek.
  1- MRC Görev Planlama Yazılımı DTED 0..2 ve hava haritaları seviyesinde planlama, 3 boyutlu gösterim Bireysel, takım ve takımlar arası harekat planlama
  2- MRC Performans Değerlendirme Yazılımı Farklı kriterlere göre değerlendirebilme Senaryo bazlı değerlendirme Pilot öğrenme eğrisi verme Eğitilen hakkında güçlü zayıf yönleri raporu
  3- MRC Debrifing Yazılımı 3 boyutlu tekrar gösterim Farkındalık gösterimi Pilot ve CGF anlık durum bilgileri gösterimi
  Bitiş Tarihi : 12.2002

   

 • ARGE 2001
 • Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçları doğrultusunda, Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri aviyonik sistem entegrasyonunun Türkiye’de ilk defa milli olarak yapılmasını sağlamak amacı ile Özgün Görev Bilgisayarı laboratuvar prototipi geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu proje ile atılmış olan adımlar ve geliştirilmeye başlanan yetenekler sonucunda, milli Atak Helikopteri için çok kritik bir teknolojik ihityaç olan milli aviyonik mimarisi elde edilmiştir.
  Bitiş Tarihi : 11.2005

   

 • ARGE 2004
 • ARGE 2001 Projesi kapsamında gerçekleştirilen Görev Bilgisayarının fonksiyonları genişletilerek AH-1S helikopterine entegre edilmesi ve Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri (ATAK) Projesi ihtiyaçlarını karşılayan bir Görev Bilgisayarı donanımının ve yazılımının özgün olarak gerçekleştirilmesidir. Projede ASELSAN ve TAI ile birlikte çalışılmıştır. Yetenekler, uçuş ve atış testleri ile doğrulanmıştır. Şu anda T-129 Atak Helikopteri, milli aviyonik mimarisi ile Türkiye’de ve tüm telif ve satış hakları da Türkiye Cumhuriyeti Devlet’inde olmak üzere üretilmektedir.
  Bitiş Tarihi : 09.2007

   

 • GENESİS, Gemi Entegre Savaş İdare Sistemi
 • Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nca çeşitli platformlarda bulunan silah ve algılayıcı sistemleri ile tümleşik olarak çalışacak modern taktik savaş yönetim sistemlerini ulusal endüstrinin olanak ve yeteneklerini kullanarak geliştirmek ve çeşitli platformlara uygulamak için GENESİS projesi başlatılmıştır. Bu kapsamda BTE; -Deniz ortamlarına uygun yeterlilikte konsollar, -Algılayıcı tümleştirme kabini, -Gerçek zamanlı otomatik hedef saptama ve izleme birimi, -Harita yönetim sistemi yazılımı ve veri yolları için bilgisayar ağı hata dayanıklılığını arttırma yazılımı geliştirmiştir. Ayrıca bakım/tutum gereksinimleri de karşılanmıştır.
  Bitiş Tarihi : 09.2004
   
 • UUADP, Uzun Ufuk Araştırma Desteği
 • Dz.K.K.’lığı bünyesinde yürütülmekte olan Uzun Ufuk Projesi ve Füzyon Merkezi’ne ARMERKOM’un gereksinim duyduğu AR-GE desteğinin TÜBİTAK-MAM tarafından sunulması ve ilgili konularda birikim oluşturulmasıdır Kapsamı: -Mikrodalga Radar Simülatör -HF Radar kaplama diyagramları ve HF doluluk ölçümü -Uydu görüntülerinin deniz platformlarının tespiti ve teşhisi amacıyla işlenmesi -Platformların Radar Kesit Alanlarının bulunması
  Bitiş Tarihi : 05.2004

   

 • SARGAN, Yüzey Dalgalı Yüksek Frekans Radarı Kavram Gösterim
 • Uzun Ufuk Araştırma Desteği Projesi kapsamında yüzey dalgası yayınımı yol kayıplarına ilişkin geliştirilen analitik yaklaşım ve sonuçlarının saha ölçümleri ile desteklenmesi ve doğrulanması, özellikle ada kayıplarının ölçmeler ile gösterilmesi, HF bandı doluluk ölçümlerinin seçilen noktalarda devam ettirilmesi, iyonosfer kargaşasına yönelik ölçümlerin yapılması, iyonosfer kargaşası bastırma tekniklerinin incelenmesi ve projede kayıt edilecek gerçek veriler üzerinde denenmesi amaçlanmıştır. Hedef Kitlesi: Savunma Sanayi Müsteşarlığı
  Bitiş Tarihi : 10.2008

   

 • C4ISR, Gözetleme ve Komuta Kontrol Simülasyon
 • Değişik amaçlarda kullanılacak C4ISR sistemlerini teşkil eden haberleşme cihazları ve sensörlerin modellenmesi ve simülasyonlarının gerçeklenmesine imkan veren bir simülasyon aracının geliştirilmesi. Geliştirilen sistem üzerinde mevcut bir sınır gözetleme ve kontrol sisteminin eğitim-analiz amaçlı modelleme ve simülasyonunun yapılması. Gözetleme sensörler için en uygun konuş hesaplama sistemi geliştirilmesi.
  Bitiş Tarihi : 04.2007

   

 • ORACLES, Optical Radar for Anti Collision LasEr Systems CEPA-EUCLID RTP 8.05
 • Helikopterlerin alçak uçuşlarında engellere çarpmasını önleyecek otomatik Lazer Radar Sistemi demo prototipinin geliştirilmesi. BTE tarafından -Kontrol Panel Donanımı, -Kullanıcı Makina Arayüz yazılımı, Engel Sezme/Tanılama Algoritmaları geliştirilmiştir.
  Bitiş Tarihi : 12.2005

   

 • GÖMSİS, Genel Amaçlı Gömülü Uygulama Platformu
 • Yüksek-uç gömülü sistemlerin geliştirilmesinde kullanılacak ECLIPSE tabanlı ve açık kaynak kodlu bir yazılım-donanım tümleşik ortamının hazırlanması. Proje sonucunda; powerPC tabanlı bir tek-kart bilgisayar sistem donanımı, LINUX türevi bir işletim sistemi ve ilgili aygıt sürücüleri oluşturulmuştur. Bitiş Tarihi : 12.2008

   

 • AKİS, Arama Kurtarma İşaret Sistemi
 • Deprem sonrası arama kurtarma çalışmalarının verimini artıracak yenilikçi bir arama kurtarma sisteminin yarı endüstriyel prototiplerini üretmek, sistemin hayata geçirilmesi için gerekli frekans tahsisini sağlamak ve ilgili standartların araştırılarak prototiplerin bu standartlara uyumlarının sağlanması.
  Bitiş Tarihi : 12.2009

   

 • S_YÖNİL
 • S_YÖNİL, Türk Yazılım Kesiminin Yönetim ve Niteliğine İlişkin Bir Durum Çalışması Türkiye’de yazılım kesiminin yönetim ve niteliğine ilişkin bilgilerini elde ederek kesimin bugünkü durumunu ortaya çıkarılması, kesimin ve firmaların gelişimine yönelik stratejilerin belirlenmesi.
  Bitiş Tarihi : 12.2010

   

 • LADUS, Laboratuvar Acil Durum Uyarı Sistemi
 • Laboratuvar Acil Durum Uyarı Sistemi Projesi, MAM laboratuvarlarında riskli koşullarda yalnız çalışması gereken personelin iş güvenliğini artırmayı hedeflemektedir. Projede geliştirilecek sistemin birincil bileşeni giyilebilir, sensörlü bir alıcı-vericidir. Bu aygıt, acil durumları (düşme, yatay konumda kalma vb.) algılayarak bir alarm sinyali yayınlar. Yayınlanan alarm sinyali, kapsama alanı içindeki bir alıcı-devre tarafından algılanarak acil durum veri hattı üzerinden güvenlik merkezindeki sunucu yazılımına iletilir. LADUS, güvenlik görevlilerini herhangi bir laboratuvarda gerçekleşen acil durumlar konusunda anında bilgilendirerek en hızlı şekilde ilk müdahalenin yapılmasını sağlayacaktır. MAM içinde prototip olarak gerçekleştirilecek sistem, kendi alanında inovatif bir çözüm olarak ülke genelinde ve uluslararası ölçekte yaygınlaşma potansiyeli taşımaktadır.
  Hedef Kitlesi: TÜBİTAK MAM
  Bitiş Tarihi: 12.2011
   
 • RATİNG İzleme
 • Yasa ile yetkisi TİAK (Televizyon İzleme Araştırma Komitesi) verilmiş olan TV reytinglerinin güvenilir bir şekilde toplanması ve analizinin yapılması. 5.000 - 10.000 adet hedeflenen reyting ölçüm cihazı için tasarım ve prototip geliştirilmesi İzlenen kanalların ve izleme süresinin doğrulanması İzleyici profilinin tanınması (yaş, cinsiyet) Verilerin ilgili kurumlara güvenli ortamda raporlanması.
   
 • ELEKTRONİK HARP PROJELERİ
 • Dz.K.K.lığı ED Sistemleri EH Veritabanlarının Birleştirilmesi Projesi (MEMDYS) (2006-2010)

  Dz.K.K.lığı ARMERKOM-EH Araştırma Grubu,
  Dz.K.K.lığı - İSTANBUL

  Hv.K.K.lığı AN/ALQ-178(V)3 EH Sistemi Görev Bilgi Dosyası Hazırlama Yazılımı Projesi (F16PFMG) (10/2006-12/2008&04/2009)
  Hv.K.K.lığı EH Destek Merkezi Komutanlığı, ANKARA.

  EH Programlama ve Simulasyon Merkezi Projesi (EHPSM) – BCG ve EDG Yazılım Birimleri (2006-2007)
  Ana Yüklenici: MilSOFT Dz.K.K.lığı ARMERKOM-EH Araştırma Grubu, İSTANBUL

  Gemi Entegre Savaş İdare Sistemi (GENESİS İş Paketi 5: EH Sistemi Veritabanı Yazılımı) (2002-2004)
  Ana Yüklenici: TÜBİTAK-MAM
  Dz.K.K.lığı ARMERKOM EH Araştırma Grubu, İSTANBUL

  EKADAS İş Paketi 3
  Elektronik Kripto Anahtarı Dağıtım Sistemi/Telsiz İletişim Protokol Stack Yazılımı
  Gnkur. MEBS Bşk.lığı Emniyet Şubesi

 • C4I PROJELERİ
 • MELTEM Projesi – Uçak platformu için STANAG 5066 Tabanlı HF Protokol Stack ve İstemci Yazılımları Entegrasyonu* (2007)

  THALES, FRANCE (HAVELSAN Koordinasyonuyla)
  Projenin devamına yönelik çalışmalar ile bakım ve idamesi başka bir enstitü birimi tarafından devam ettirilmiştir.

  MELTEM Projesi – Yer İstasyonları için STANAG 5066 Tabanlı HF Protokol Stack ve İstemci Yazılımları* (2006)
  HAVELSAN, ANKARA.
  FORGEC FORMUS Ağ Geçit Cihazı’nın içerisinde sunulan haberleşme ve IP istemci yazılımlarıdır.

  NATO STANAG 5066 Uyumlu HF Veri Aktarım Terminali (İş Paketi 1: S5066 Protokol Stack Yazılımı*) (2004-2005)
  Dz.K.K.lığı MEBS Bşk.lığı, ANKARA HF-VHF-UHF/IP FORMUS: Farklı Ortamlarla Uyumlu Muharebe Sistemi içerisinde sunulan haberleşme ve IP istemci yazılımlardır.

 • FREKANS YÖNETİMİ PROJELERİ
 • Milli Frekans Yönetim Sistemi 2. Safha Yazılımı* (MFYS-2 İş Paketi 2) (2003)

  Gnkur. MEBS Bşk.lığı Frekans Yönetimi Şubesi, ANKARA Projenin devamına yönelik çalışmalar ile bakım ve idamesi başka bir enstitü birimi tarafından MARSSys (Management & Analysis of Radio Spectrum) adıyla devam ettirilmiştir.

  Özel NATO Sürümü: Management and Analysis of Radio Spectrum Milli Frekans Yönetim Sistemi Yazılımı (MFYS) (2002-2003)
  Gnkur. MEBS Bşk.lığı Frekans Yönetimi Şubesi, ANKARA

 • Çocuk Erken Tanı Uyarı Sistemi (ÇETUS)
 • ÇETUS Araştırma Raporu’nun ilk versiyonu Aralık 2013, ikinci versiyonu da Nisan 2014 tarihinde teslim edilmiş ve proje kapanışı gerçekleştirilmiştir.
  Bitiş Tarihi: 08.04.2013 
   
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bilgi Sistemi Ön Analiz Projesi (AİLE)
 • Kapsamı: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın merkez ve taşra teşkilatının kullanımı için bütünleşik ve kurumsal bir bilgi sisteminin geliştirilmesi hedeflenmektedir.
  Hedef Kitlesi: T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Merkez ve Taşra Teşkilatı Çalışanları
  Bitiş Tarihi: 15.07.2012
   
 • PUAN
 • Sosyal Yardım Yararlanıcıları Belirleme için Puanlama Formülü Geliştirme Projesi (PUAN). Sosyal yardım uygulamalarında yararlanıcılara yönelik doğru tespit yapılabilmesi ve bu uygulamaların tarafsız kıstaslara göre gerçekleştirilebilmesi için sosyal yardımlardan yararlanacak yoksul kesimin belirlenmesine yönelik bir puanlama formülü geliştirilmesi ve bu formül ile karar vericilere yol gösterilmesidir.
  Hedef Kitlesi: T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
  Bitiş Tarihi: 06.08.2013
   
 • Potansiyel Ağaçlandırma Sahaları Veritabanı ile Havza İzleme Sis. Geliştirilmesi
 • Hedef Kitlesi: T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü (ÇEM)
  Başlangıç Tarihi: 13.07.2012 T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele (ÇEM) Genel Müdürlüğü ihtiyaçları doğrultusunda, sürdürülebilir havza yönetiminin sağlanabilmesi ve Türkiye’de havzada çalışan birçok kamu kurumunu ilgilendiren havza bileşenlerini izleyebileceği bir havza izleme sisteminin kurulması ve potansiyel olarak ağaçlandırılacak ve rehabilitasyon yapılacak sahaların belirlenmesi hedeflenmektedir.
  Kazanımları
  - T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele (ÇEM) Genel Müdürlüğü’ne verilen danışmanlık hizmeti ile havza izleme ve potansiyel saha belirleme sistemlerinde hangi verilerin yer alacağı ve veri özellikleri (kullanılabilirlik, ölçek, güncelleme sıklığı vb.) içeren veri altyapısı ve havza izleme sistemi modelinin ortaya konulması
  - Bu doğrultuda İdare’nin proje kapsamında yapması gereken faaliyetler ve yeni proje gereksinimlerinden oluşan yol haritası belirlenmesi
  Web Sayfası: http://yte.bilgem.tubitak.gov.tr/cem/
   
 • İl Koordinasyon ve İzleme Sistemi Projesi (İKİS)
 • Yerel düzeyde kurumsal kapasiteyi geliştirmek, merkez-yerel düzey arasındaki iletişimi güçlendirmek, karar destek sistemi oluşturmak ve bölgesel ve yerel kalkınma politikalarının etkinleştirilmesi ve takibini sağlamaktır.
  Hedef Kitlesi: T.C. Kalkınma Bakanlığı Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğü
  Bitiş Tarihi: 01.09.2011
   
 • İLCAS
 • İller Bankası A.Ş Coğrafi Arşiv ve Bilgi Sistemi Mevcut Durum Analizi ve İhtiyaçların Tespiti Projesi (İLCAS). İller Bankası tarafından üretilen / kullanılan coğrafi verilerin sayısal ortamda arşivlenmesi, coğrafi bilgi sistemi teknolojileri kullanılarak sürdürülebilir bir bilgi sisteminin kurulması, Türkiye Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemi (TUCBS) kapsamında standartlara uygun bir şekilde veri paylaşımının yapılması amacıyla mevcut durumun analiz edilmesi, ihtiyaçların tespit edilmesi ve tedarik süreçlerinde teknik destek sağlanmasıdır.
  Hedef Kitlesi: İller Bankası A.Ş, Yerel Yönetimler
  Bitiş Tarihi: 08.10.2012
   
 • TAKBİS III Teknik Danışmanlık Hizmeti
 • Projenin amacı, 09 Ağustos 2010 tarihinde TKGM ile TÜBİTAK UEKAE arasında imzalanan TAKBİS-III Projesi Teknik Danışmanlık Hizmeti Protokolü kapsamında, TAKBİS-I ve TAKBİS-II Projeleri sonucu ortaya çıkan Tapu ve Kadastro Bilgi Sisteminin mevcut halinin analiz edilmesi ve TAKBİS-III projesinin teknik isterlerinin belirlenmesine yönelik olarak yapılacak olan analiz çalışmalarına ilişkin uygulama planının ortaya konmasıdır.

  Proje aşağıdaki hizmet kalemleri kapsamında yürütülmüştür.

  - TAKBİS Yazılımlarının İncelenmesi ve İhtiyaçların Belirlenmesi
  - TAKBİS Veri Altyapısının İncelenmesi ve İhtiyaçların Belirlenmesi
  - TAKBİS Arşiv Sisteminin İncelenmesi ve İhtiyaçların Belirlenmesi
  - TAKBİS Veri Sözlüğünün İncelenmesi ve İhtiyaçların Belirlenmesi
  - Ulusal TAKBİS’in Uygun Mimari Açıdan Değerlendirilmesi
  - e-imza Altyapısının İncelenmesi ve İhtiyaçların Belirlenmesi
  - TAKBİS’in güvenlik testi, kaynak kod ve risk analizinin gerçekleştirilmesi ve BT eğitimlerinin verilmesi

  7 aylık bir sürede gerçekleştirilen bu  çalışmada;

  - TKGM’nin 46 farklı birimi ile
  - 73 ayrı toplantı düzenlenmiş,
  - Toplam 222 farklı kişi ile görüşülmüş,
  - 369 tane ihtiyaç tespit edilmiş,
  - Yapılan çalışmalar sonunda hazırlanan 11 adet rapor İDARE’ye teslim edilmiştir.

 • Devlet Malzeme Ofisi e-Dönüşüm Analiz Çalışması
 • Tedarik sürecinin etkinliği artırılması, satın alma sürecinin idari yükünün azaltılması, DMO, tedarikçiler ve kamu kurumları arasında birlikte çalışabilirlik sağlanması, BT kullanımı ile DMO’nun ilgili iş süreçleri revize edilmesi, hizmet kalitesi arttırılması ve karar destek fonksiyonlarına altlık oluşturacak mekanizmaların belirlenmesidir.
  Hedef Kitlesi: T.C. Maliye Bakanlığı Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü, Bütün Kamu Kurumları ve Kamu Kurum ve Tedarikçileri
  Bitiş Tarihi: 29.06.2012
   
 • ERP Sistemi Fonksiyonel Değerlendirme Çalışması
 • Devlet Malzeme Ofisi
   
 • İl Envanteri Sistemi'nin Geliştirilmesi ve Karar Destek Sistemi
 • İçişleri Bakanlığı
   
 • UALLP
 • Hayatboyu Öğrenme Programı 2007 - 2009 Ulusal Uygulama Raporu Hazırlama Projesi
  DPT Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı - ULUSAL AJANS
   
 • Hayatboyu Öğrenme Programı Ulusal Uygulama Raporu Hazırlama Projesi
 • 2007-2013 yıllarını kapsayan Hayatboyu Öğrenme Programı’nı (LLP) kuran Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’nin kararı uyarınca, katılımcı ülkeler tarafından program uygulamalarına ilişkin olarak Avrupa Komisyonu’na sunulacak 2007-2009 LLP Ulusal Uygulama Raporu’nun hazırlanması amacıyla gerekli veri toplama, veri analizi ve yorumlama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesidir.
  Hedef Kitlesi: T.C. Kalkınma Bakanlığı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans) Bitiş Tarihi: 18.06.2010
   
 • Devlet Malzeme Ofisi Kurumsal Kaynak Planlaması Değerlendirmesi Projesi
 • METEKSAN A.Ş.’nin Devlet Malzeme Ofisi Müdürlüğü’ne teslim etmiş olduğu ve halen kullanılmakta olan ERP (Kurumsal Kaynak Planlaması) modüllerinin fonksiyonel değerlendirme çalışmalarının yapılması ve sonuçlarının İdare’ye raporlanmasıdır.
  Hedef Kitlesi: T.C. Maliye Bakanlığı Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü
  Bitiş Tarihi: 15.08.2011
 • Elde Taşınabilir Mayın Tespit Sistemi (ETMTS) - BTE
 • Dış destekli projenin amacı; 
  * Emniyet güçlerimizin intikal güzergahında  tehdit oluşturacak Mayın ve EYP’lerin tespiti kapsamında, ihtiyaç duyulan ETMTS sisteminin üretilmesi, 
  * Mevcut sistemlerin desteğinin sağlanmasıdır. 
 • Hava Aracı Takip Sistemi (HATS) - BTE
 • Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından başlatılan Ar-Ge Projesi kapsamında, TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen projenin amacı;
  * Alçak irtifada uçan helikopter gibi hava araçlarının, uçuş emniyetini destekleyecek ve acil durumlarda hava aracına en kısa zamanda ulaşılmasına katkı sağlayacak Hava Aracı Takip Sisteminin  geliştirilmesidir.
 • Meydan Kontrol ve Yaklaşma Yol/Kontrol Radar Simülatörü (ATCSİM) - BTE
 • Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından başlatılan Ar-Ge Projesi kapsamında, TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen projenin amacı;
  * Hava Trafik Kontrol temel, tazeleme, intibak ve ileri düzey eğitimleri ve Hava Trafik Yönetimi (ATM) ARGE çalışmaları yapılabilecek simülatörün ve ASTERIX radar veri kayıt sisteminin geliştirilmesidir.
 • Kuş Radarı (KUŞRAD) - BTE
 • Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından başlatılan Ar-Ge Projesi kapsamında, TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen KUŞRAD'ın amacı;
  * Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne bağlı olan havaalanına/mevkiine ait kritik sahaların, süzülen kuşların göç yolları üzerinde bulunması nedeni ile oluşabilecek kuş-uçak çarpışmalarını önleme maksadıyla KUŞRAD Sisteminin geliştirilmesi,
  * Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin gelecekteki PSR (Primary Surveillance Radar) ihtiyaçlarını ve PSR modernizasyon gereksinimlerini milli olarak karşılayabilmek amacıyla MGR (Milli Gözetim Radarı) Sisteminin geliştirilmesidir. 
 • Anten Test ve Araştırma Merkezi (ATAM) - BTE
 • Kalkınma Bakanlığı projesinin amacı; 
  * Ülkemizin elektromanyetik, anten ve radom ihtiyaçlarına yönelik ölçümlerinin doğru ve güvenilir biçimde karşılanmasının sağlanacağı merkezin kurulumu,
  * Araştırma ve geliştirme faaliyetlerine paralel olarak tasarım ve iyileştirme amaçlı ölçüm hizmetlerinin verilmesidir. 
  * Böylece ülkemiz 6 metre boyutlarına ve 4 ton ağırlığına kadar her türlü antenin parametrelerinin ölçülüp analiz edilebileceği, 3 metre çapa kadar olan cisimlerin kapalı alanda radar kesit alanlarının çıkarılabileceği bir altyapıya kavuşacaktır. 
 • Katot ve Mikrodalga Vakum Tüp Araştırma Merkezi (KAMTAM) - BTE
 • Kalkınma Bakanlığı projesinin amacı; 
  * Uydu haberleşmesi, elektronik harp, yüksek güç mikrodalga radar uygulamaları ve tıbbi cihaz üretimi için tamamen milli imkânlar ile Magnetron, TWT gibi mikrodalga vakum tüp ve katot geliştirme altyapısının kurulmasıdır. 
  * Projenin tamamlanmasıyla birlikte henüz ülkemizde bulunmayan Vakum Mikrodalga Tüp Teknolojisi yeteneği ülkemize kazandırılmış olacak ve bu alanlardaki dışa bağımlılığımız en az seviyeye indirgenecektir.
 • E-Bant ve SRC400x2 Sayısal Radyolink Cihazı Geliştirme (SRC400) - BTE
 • İç destekli projenin amacı; 
  * Mevcut GSM ve Telekom altyapı şebekelerinde kullanılabilen ve LTE/4G şebekelerine geçildiğinde ihtiyaç duyulacak çok yüksek hızlı paket veri taşıma kabiliyetini de sunabilen Yeni Nesil Radyo cihazlarının (SRC400A) tasarlanması ve geliştirilmesidir.
 • Sayısal Kayıt, Arşiv ve Analiz Sistemi (SKAAS) - BTE
 • RTÜK ile birlikte yürütülen projenin amacı; 
  * Ankara RTÜK merkezden izlenemeyen ve Türkiye'de değişik il ve ilçelerde yayın yapan yerel televizyonların yayın kayıtlarının alınması, RTÜK merkeze aktarılması, ulusal yayınlarda olduğu gibi izlenebilmesi ve üzerinde analizler yapılabilmesidir.
  * Proje'nin teknik çalışmaları tamamlanmış olup Bakım, Onarım ve İşletme Fazı devam etmektedir.  Proje ile geliştirilen sistemin temel özellikleri;
  * Sistem, yaklaşık 150 TV yayıncı kuruluş için hizmet vermekte olup 400 TV ve 1500 radyo yayınını depolayabilecek ve canlı izlettirebilecek ağ altyapısı,  
  * Kayıt dosyalarının depo sisteminde en az altı ay saklanabilmesi, 
  * Tüm altyapının modüler olarak büyüyebilecek şekilde olması,  
  * Güncel ve gelecekteki tüm yayın teknolojilerine uyum sağlayabilecek uluslararası standartlara uygun altyapı bunlardan bazılarıdır.
 • Afet Yönetim Destek Sistemi (VİSKON) - BTE
 • İç destekli projenin amacı; 
  * Uydu görüntüleri kullanılarak afet sonrası hasar tespit/analiz yapılabilmesi amacı ile manuel, yarı otomatik veya otomatik olarak görüntüleri işleyen, kısıtlı işlev kümesine sahip kullanıcı dostu bir prototip yazılım geliştirilmesi, 
  * Uzaktan Algılama konularında yetkinlik kazanılmasıdır.
 • Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi (GİS) - BTE
 • İç destekli projenin amacı; 
  * Kritik teknolojiler arasında bulunan aviyonik sistem tasarımı ve entegrasyon kabiliyetinin tamamen milli olarak geliştirilmesi için Emniyet Kritik Katı Gerçek Zamanlı İşletim Sisteminin geliştirilmesidir.
 • Demiryolu Sinyalizasyon Sistemleri (YERLİSİNYAL)
 • TCDD ile birlikte yürütülen projenin amacı;
  * Ulusal Demiryolu Sinyalizasyonu Projesi kapsamında geliştirilen anklaşman ve kontrol merkezi sistemlerini temel alarak, Afyonkarahisar – Denizli – Isparta bölgesinde yer alan 338 km.lik demiryolu hattının sinyalize edilmesi amacı ile gerekli anklaşman sistemlerinin, merkezi, bölgesel ve yerel kontrol merkezlerinin geliştirilmesi,
  * TCDD’nin trafik ihtiyaçları açısından acil çözüm gerektiren hat kesimlerinin (Aydın – Denizli Bölgesi’nde yer alan 14 istasyon) sinyalizasyon sistemi ihtiyacını karşılamak üzere; Ulusal Demiryolu Sinyalizasyonu Projesi kapsamında geliştirilen anklaşman ve kontrol merkezi sistemlerinin bölge ihtiyaçlarına göre modifiye edilmesi, 
  * Geliştirilen sistemlerin TCDD sorumluluğunda kurulacak saha ekipmanları ile entegre edilerek devreye alınmasıdır. 
 • Sayısal Plotlama Masası (DRT) - BTE
 • Kendi gemimize ve hedeflere ait seyir bilgilerinin sayısal harita üzerinde gösterilmesine, izlenebilmesine ve plotlama yapabilmesine imkan tanıyacak olan PC tabanlı, geniş ekranlı bir sistemdir.
  Başlangıç Tarihi : 09.2008
 • Sualtı Telefonu (SATEL) - BTE
 • Sualtı Telefonu tümü mikroişlemci kontrollü, su üstü / su altı gemileri arasındaki iletişimi su altı akustik dalgaları aracılığı ile sağlayan haberleşme sistemidir. Haberleşme, telefon ve telgraf olmak üzere iki şekilde yapılabilmektedir. MİLGEM ve Yeni Tip Karakol botları için sabit, kurtarma gemileri için taşınabilir olmak üzere değişik tipleri bulunmaktadır.
 • Degaussing Sistemi (DG) - BTE
 • Gemilerin Sualtı manyetik mayınlara karşı etkin şekilde korunmasını sağlamak amacıyla; geminin oluşturduğu
 • Raylı Ulaşım Trafik Eğitim Simülatörü (RAYTES) - BTE
 • TÜBİTAK destekli projenin amacı;
  * TCDD’de tren trafiğinin yönetiminden sorumlu personelin (dispeçerler) mesleki eğitimlerinin, uygulamaya dönük, gerçek yaşama uygun ve güvenli bir ortamda düzenlenmesi için eğitim sürecinin bilişim teknolojileri ile desteklenmesi, 
  * “Trafik Eğitim Sistemi” nin raylı sistemler sektörüne kazandırılması, 
  * Dispeçerlerin mesleki eğitim süreci etkinliğinin arttırılmasıdır. 
   
 • İkaz ve Alarm Bütünleşik Sistemi (İKAS) - BTE
 • AFAD ile birlikte yürütülen projenin amacı;
  * Vatandaşların ve acil durumlarda görev alacak kurumların; düşman saldırılarına, KBRN tehlikelerine, afetlere karşı uyarılmasına yönelik, Haber Alma ve Yayma Sisteminin, Siren Sisteminin ve Mesajla Uyarı Sisteminin kurulmasıdır.
   
 • Kesintisiz ve Güvenli Haberleşme Sistemi (KGHS) - BTE
 • AFAD ile birlikte yürütülen projenin amacı;
  * Afet ve acil durum sırasında, öncesinde ve sonrasında, pilot bölgelerde, afet ve acil durumlarda görev alacak kurum ve kuruluşların koordineli bir şekilde görevlerini yerine getirmesi,
  * Haber alma ve yayma sistemi, ikaz ve alarm sistemi, erken uyarı sistemleri ve benzeri sistemlerin iletişimini sağlanması için kesintisiz ve güvenli haberleşme alt yapısının geliştirilmesidir.
 • Elektronik Belge Yönetimi (EBELGEM) - BTE
 • TÜBİTAK destekli, Kamu Kurumlarında Etkin Elektronik Belge Yönetimi ve Paylaşımı için Ulusal Teknolojilerin Geliştirilmesi (EBELGEM) projesinin amacı;
  * Arşiv belgelerinin hızlı ve güvenilir şekilde elektronik ortama aktarılması, 
  * Elektronik ortamda yönetilmesi, 
  * Optik karakter tanıma ile tam metin araması,
  * Diğer kurumlar ile paylaşılması için 
  e-belge yönetim ve paylaşım sisteminin geliştirilmesidir.
   
 • Türkiye Afet Yönetimi Karar Destek Sistemi (İZGE) - BTE
 • AFAD ile birlikte yürütülen projenin amacı;
  * Türkiye’de afet yönetimi kapsamında ihtiyaç duyulan karar destek sistemlerindeki uzay, havacılık, görüntü işleme ve KBRN teknolojilerinin araştırılması,
  * İlgili teknolojilerin hayata geçirilmesi için mevcut olanakların ortaya konulmasıdır.
   
 • Ulusal Demiryolu Sinyalizasyon Sistemi (UDSP) - BTE
 • TCDD’nin teknik ihtiyaçlarını karşılayan, -Uygun maliyetli, esnek, genişleyebilir yapıda -Hazır ticari donanımlara dayanan -Yerli kaynaklar ile geliştirilmiş -Uluslararası standartlara uygun -Ülke çapında yaygınlaştırılabilir bir sinyalizasyon sisteminin temel bileşenlerinin geliştirilmesi, sınanması, pilot bölgeye kurularak devreye alınması amaçlanmaktadır. Geliştirilen sistemlerin diğer demiryolu hatlarına yaygınlaştırılması çalışmaları sürmektedir.
  Hedef Kitlesi : TCDD Genel Müdürlüğü
  Bitiş Tarihi : 03.2012
   
 • Hava Trafik Kontrolörü Seçme Yazılımı (KONSEY) - BTE
 • Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından başlatılan Ar-Ge Projesi kapsamında, TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen projenin amacı;
  * Hava Trafik Kontrolörlerinde bulunması gerekli olan yeteneklerin (refleks, üç boyutlu düşünme, hızlı karar verebilme, hafıza, dikkat, vb.) elektronik ortamda güvenli bir şekilde test edildiği milli bir sistem geliştirilmesidir.
  Bitiş Tarihi : 08.2012