Laboratuvarlar

-A +A

Konuşma ve Dil Teknolojileri Laboratuvarı KDTM

Yapılan Çalışmalar ve Görevler

TÜBİTAK BİLGEM BTE çatısı altında bulunan, ISO ve NATO tarafından onaylı yarı-yansımasız akustik kayıt ve test odaları RW-TÜV tarafından sertifiye edilmiş Türkiye’nin ilk ve tek “Ses ve Konuşma Teknolojileri Değerlendirme” altyapısı olarak dikkat çekmektedir.

Altyapıda, her biri özel yalıtımlı yarı-yansımasız 2 akustik kayıt odası (20 ve 18 m²’lik) ile aynı anda 16 deneğin aktif biçimde  değerlendirmeye katılabileceği 91 m²’lik özel yalıtımlı bir dinleyici test odası bulunmaktadır.

Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarı B3LAB

Bulut Bilişim alanında dünyadaki gelişmeler ışığında ve ülkemizin ihtiyaçları doğrultusunda 2013 yılında TÜBİTAK BİLGEM Bilişim Teknolojileri enstitüsü öncülüğünde ve T.C. Kalkınma Bakanlığı Yatırım Programı desteğiyle yürütülen “Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarı” (B3LAB) projesi ile Bulut Bilişim ve Büyük Veri konularında altyapıların kurulacağı bir araştırma laboratuvarı oluşturulmaktadır.

Biyoelektronik Cihaz ve Sistem Geliştirme Laboratuvarı

BİLGEM, bir TÜBİTAK araştırma merkezi olarak, yazılım teknolojileri, veri güvenliği, optik ve (mikro)elektronik alanlarında ileri teknoloji araştırma ve ürün geliştirmede kendisini kanıtlamış bir kurumdur. BİLGEM'de, opto/mikroelektronik ve yazılım mühendisliği yetkinlikleri ile kimya-biyoloji-nanoteknoloji uzmanlıkları bir araya getirilerek; biyosensör / biyoalgılayıcı tabanlı tanı cihazları’nın geliştirilmesi konusunda çalışmalara başlanmış ve bu amaçla‘Biyoelektronik Cihaz ve Sistem Geliştirme Laboratuvarı’ kurularak proje faaliyetlerine başlamıştır.

Radar Araştırma ve Geliştirme Laboratuvarı RADAR-AGL

Radar Araştırma ve Geliştirme Laboratuvarı’nda radar sistem çözümü, ileri radar sinyal işleme araştırma ve geliştirme çalışmaları, radar tümleştirme ve radar doğrulama geçerleme faaliyetleri yürütülmektedir. Laboratuvarın şu an itibariyle araştırma, uygulama ve sistem geliştirme faaliyetleri darbe doppler, FMCW, mm-Dalga ve faz dizili radarlar konusundadır.

TEKNİK BİRİMLER

RF Araştırma ve Geliştirme Laboratuvarı RF-AGL

RF Araştırma ve Geliştirme Laboratuvarı, 110 GHz frekans bandına kadar tasarım ve geliştirme kabiliyetine sahip personel ve altyapıdan oluşmaktadır. Laboratuvarda 40 GHz’e kadar g erçekleme, test ve ölçüm yapılabilen RF/ mikrodalga altyapısı bulunmaktadır. Milimetre dalga bandında yapılan tasarımlar ise Gebze Yerleşkesindeki altyapı kullanılarak COB (Chip On Board) teknolojisiyle MCMs (Multichip Modules) biçiminde gerçeklenebilmektedir.

ÜRÜNE DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ RF TASARIMLARI

Kablosuz İletişim Teknolojileri Araştırma Laboratuvarı KİTAL

TÜBİTAK BİLGEM’de Kalkınma Bakanlığı desteğinde kurulma çalışmaları devam eden Kablosuz İletişim Teknolojileri Araştırma Laboratuarı (KİTAL) bu alanda yapılacak öncü çalışmalara destek olacak bir altyapı oluşturmayı hedeflemektedir. KİTAL kapsamında heterojen ağ yapılarını incelemeye olanak sağlayacak ve Türkiye’nin kablosuz iletişim teknolojileri alanında Ar-Ge yeteneklerini önemli ölçüde artıracak bir laboratuarın oluşturulma çalışmaları sürmektedir. KİTAL bünyesinde 3. ve 4. nesil (3G, LTE gibi) ve standardizasyonu devam etmekte olan 5.

Yarıiletken Teknolojileri Araştırma Merkezi

YİTAL, 1983 yılında yarıiletken teknoloji alanlarında araştırma yapma amaçlı kurulmuştur.

0,25μm 5 metal CMOS ve SiGeC HBT BiCMOS süreçlerini geliştirmekte olan YİTAL, güncel olarak 0,7μm CMOS teknolojisini kullanmaktadır. Üretim süreçlerini özgün olarak geliştiren YİTAL bugünkü konumuna BIPOLAR teknolojisini, 3μm ve 1,5μm CMOS teknolojilerini geliştirerek ve düşük hacimde askeri standartta tümdevre (IC -Integrated Circuit) üretimi gerçekleyerek gelmiştir.

YİTAL - Yarı İletken Teknolojileri Araştırma Laboratuvarı

YİTAL, 1983 yılında yarı iletken teknoloji alanlarında araştırma yapma amaçlı kurulmuştur.

0,25 µm 5 metal CMOS ve SiGeC HBT BiCMOS süreçlerini geliştirmekte olan YİTAL, güncel olarak 0,7 µm CMOS teknolojisini kullanmaktadır. Üretim süreçlerini özgün olarak geliştiren YİTAL bugünkü konumuna BIPOLAR teknolojisini, 3 µm ve 1,5 µm CMOS teknolojilerini geliştirerek ve düşük hacimde askeri standartta tümdevre (IC-Integrated Circuit) üretimi gerçekleyerek gelmiştir.

Sayfalar

RSS - Laboratuvarlar beslemesine abone olun.